.::الإمام ناصر محمد اليماني::.

بسم الله الرحمن الرحيم

مرحبا بك في منتديات الإمام المهدي ناصر محمد اليماني

إذا كانت هذه زيارتك الأولى للمنتدى فالرجاء التسجيل

وإذا كنت عضو من قبل فقم بتسجيل الدخول

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

.::الإمام ناصر محمد اليماني::.

بسم الله الرحمن الرحيم

مرحبا بك في منتديات الإمام المهدي ناصر محمد اليماني

إذا كانت هذه زيارتك الأولى للمنتدى فالرجاء التسجيل

وإذا كنت عضو من قبل فقم بتسجيل الدخول

.::الإمام ناصر محمد اليماني::.

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
.::الإمام ناصر محمد اليماني::.

منتدى المهدي المنتظر الإمام ناصر محمد اليماني المنتظر الإمام الثاني عشر من أهل البيت المطهر

مرحباً بكم في منتديات الإمام المهدي ناصر محمد اليماني

  Ouml;lüm Melegi Kimdir?

  المدير العام
  المدير العام
  Admin


  عدد المساهمات : 268
  تاريخ التسجيل : 13/05/2010

  Ouml;lüm Melegi Kimdir? Empty Ouml;lüm Melegi Kimdir?

  مُساهمة من طرف المدير العام السبت يوليو 24, 2010 2:08 am

  Soru: Ölüm Melegi Kimdir?

  Cevap:

  ''Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.
  Onun sağında ve solunda oturan iki yazıcı kaydederlerken
  O, söz olarak (herhangi bir şey) söylemeyi versin, mutlaka yanında hazır bir gözetleyici vardır.
  O, ölüm sarhoşluğu, bir gerçek olarak gelip de, (insana) "İşte bu, senin yan çizip-kaçmakta olduğun şeydir" (denildiği zaman da). (Kaf suresi 16-19)

  Rakib ve Atid Allah'a yakin olan iki melektir. Bu iki melek insanlarin yaptiklari ve konustuklari iyi ve kötü hallerini kaydetmek icin Allah tarafindan vezifelendirilmistir.
  Eger bir kisi konusur yada Dili ile Allahi anarsa Melek Rakib bunu kaydeder.
  Eger bir kisi Dilini kullanmadan kalben düsünür,ic aleminde kendi kendine konusursa bunu Melek Rakib bilemez. Ancak Alemlerin Rabbi olan Allah bilir O bize Sahdamarimizdan daha yakindir.

  Yüce Allah kulun bu kalben yapmis oldugu düsünce ve konusmasini melek Rakib'e ilham yolu ile bildirir. Rakib bu ilhami aldiginda bunu amel defterine kaydeder. Melek Rakib Allah'in bir elcisidir O insani Cennete götürecek tüm amelleri kaydeder. Kuran'da Ondan söyle bahsedilir.

  ''Hayır; çünkü o, bir öğüttür.
  Artık dileyen, onu 'düşünüp-öğüt alsın.'
  O , 'şerefli-üstün' sahifelerdedir.
  Yüceltilmiş, tertemiz (mutahhar) kılınmış.
  Katiplerin ellerinde.
  (Ki onlar,) Üstün değerli, 'iyilik ve dürüstlük sembolü.'' (Abese suresi 11-16)

  Her insanin saginda olan melegin ismi Rakib'dir o kisiyi cennete götürecek bir elcidir. Kisinin iyi olan tüm amellerini ergenlik cagindan son anina kadar kaydeder.

  Insanin solunda olan bir melek daha vardir Onun ismi ise Atid'dir. Oda Allah'a yakin olan bir melektir. O ise cehenneme götürecek bir elcidir. Onun vazifesi ise insanin yapmis oldugu kötü amellerini ve kalben olan düsüncelerini Yüce Allah'in Ona olan ilhami üzeri kaydeder.

  (Not:Türkcede kiramen katibin diye bildigimiz meleklerden,sagimizdaki hangisi, solumuzdaki hangisi aciklanmamis olmasindan dolayi tercüme ederken orjinaldeki melek isimlerini aynen ekledim)

  ''Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de, Allah sizi onunla sorguya çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğini azaplandırır. Allah, herşeye güç yetirendir.'' (Bakara suresi 284)

  Kalplerde olani ancak Allah bilir.

  ''Sözü açığa vursan da, (gizlesen de birdir). Çünkü şüphesiz O, gizliyi de, gizlinin gizlisini de bilmektedir.'' (Taha suresi 7 )

  Bu nedenle Rakib ve Atid kisiyi cennete yada cehenneme götürecek amelleri kaydetmekle vazifelidir.

  Soru: Rakib ve Atid'in görevleri sadece bumu, yoksa baska vazifeleri varmi?

  Cevap: Evet Onlarin ikinci ve cok önemli bir görevleri daha vardir. Insan icin tayin edilmis ölüm vakti geldigi ve bu Dünya dan ayrilacagi zamandir.
  Bu sure zarfinda da iki açi vardir. ''Rakib ve Atid'' Son görevlerini yaparlar, insanin ruhunu bedeninden cekip alirlar.

  Eger ölecek olan kisi inanmamis ömrü boyunca kötü ameller islemis ise, ruhu almak melek Atid'in görevidir, Rakib ise ona yardim eder. Bu cok zorlu ve aci bir sürectir. Önünden ve arkasindan sopayla ruhun geri cekilmesi cok cetin bir istir ve Rakib 'in yardimiyla ruhu cekip alir ayrica kisinin icinde olan diger kötü ruhlarida.

  Soru: Tüm insanlarin ruhunu alan tek bir melek yokmudur?

  Cevap: Kuran'da sunu kesfettimki bircok ölüm meleginden bahseder. Her insan icin saginda ve solunda olan iki melek. Bu demek oluyorki, ölümün açilari, yasayan ve ölü insanlarin sayisinin iki katidir.

  Sizler bana ölümün bir açidan anlatildigi su ayeti sora bilirsiniz:

  ''De ki: "Size vekil kılınan ölüm meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize döndürülmüş olacaksınız." (Secde suresi 11)

  Bende cevap olarak size sunu aciklarim. Bu ayette bahsedilen ölüm melegi cehenneme gitmeye araci,elci olan melek Atid'dir. O ayrica insanin boynundaki kus olarakta tarif edilmistir.

  ''Dediler ki: "Herhalde biz, sizlerden dolayı uğursuzluğa uğradık. Eğer (bu söylediklerinize) bir son vermeyecek olursanız, andolsun, sizi taşa tutacağız ve mutlaka bizden yana size acı bir azap dokunacaktır."

  ''Dediler ki: "Uğursuzluğunuz, sizinledir. Size öğüt verildi diye mi (uğursuzluğa uğradınız)? Hayır, siz ölçüyü taşıran bir kavimsiniz." (Yasin suresi 18-19)

  Bu tek bir melek degil, her insanin kendi ölüm melegi vardir buda Atid'dir.


  ''Biz, her insanın kuşunu kendi boynuna doladık, kıyamet gününde onun için açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.

  "Kendi kitabını oku; bugün nefsin hesap sorucu olarak sana yeter."
  (isra suresi 13-14)


  Eger dersenizki, ölüm meleginin ismi azrail dir, bende size Kuran'in bu isim hakkinda neler söyledigine bakalim derim. Allah'in kelamindan dogru ne olabilir?

  Böylece varsayimlarla degil, hakikati görüp anlayalim. Eger Allah'in kelami benim icin degerli olmasaydi Azrail konusunu hic acmazdim.
  Allah'in özelliklerinden olan her an her yerde olmak , Azraile veriliyor, Kuranin hic bir yerinde Azrail den bahsedilmez, bilakis okudumki Allah ölümün farkli açilarini açiklamistir.
  Bunlarin icinde Azrail ismine rastlamadim. Tüm insanligin ruhunu alma görevinin tek bir melege verilmesinin mantikla aciklamasi yoktur.
  Bu özellik Allaha mahsuzdur.
  Bu özelligi nasil olurda bir melege verebiliriz ve onun bir anda bir cok ruhu aldigini kabul ederiz,oysaki dünyada bir anda bir cok insan ölmektedir.

  Bu nedenle her insanin yaninda iki melek vardir ve onlarin görevleri insanlarin iyi/kötü amellerini kaydetmek ve ölüm ani geldiginde ruhu bendenden cekip almaktir.

  ''O, kulları üzerinde hükümranlığını sürdürür ve üzerinize hareketlerinizi kaydeden koruyucular gönderir. Sonunda birinize ölüm geldiği vakit, gönderdiğimiz ve görevlerinde kusur yapmayan melekler canını alırlar.'' (Enam suresi 61)

  Elbette inanmis iyi amellerde bulunmus , iyi kulluk etmis ve cennete gidecek olan kisilerin ruhlarini melek Rakib alir.O cennetin elcisidir ve ona bu vazifesinde melek Atid yardimci olur.

  Cennete yada Cehenneme gidecek olan kisilerin ölüm asamalarida farklidir.
  Cehenneme gidecek olan kisinin ruhunu Atid siddetle, yüzlerinden ve arkalarindan vurarak alirlar.

  ''Ki melekler, kendi nefislerinin zalimleri olarak onların canlarını aldıklarında, "Biz hiçbir kötülük yapmıyorduk" diye teslim olurlar. Hayır, şüphesiz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir.'' (Nahl suresi 28)

  inanmayanlar açisindan ruhu alma esnasindaki bu germe ve azap, onlari cehenneme sevketmeden öncedir.
  Ruhu alip cehenneme tasirken, ruh korkudan feryad edip aglar, cünki artik yollculugun nereye oldugunu anlamistir.


  ''Sen bu zalimleri, ölümün 'şiddetli sarsıntıları' sırasında meleklerin ellerini uzatarak onlara: "Canlarınızı çıkarın, bugün Allah'a karşı haksız olanı söylediğiniz ve O'nun ayetlerinden büyüklenerek (yüz çevirmeniz) dolayısıyla alçaltıcı bir azapla karşılık göreceksiniz" (dediklerinde) bir görsen.'' (Enam suresi 93)

  Bu kötü ruh cehenneme atilmadan önce Atid ona sorar ''ne kötülük yaptin''?
  Ruh cevapla "Biz hiçbir kötülük yapmıyorduk" böylelikle ruh yaptiklarini inkar eder.
  Atid bu ruha yanit olarak ''Allah sizle benim aramda sahittir, şüphesiz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir.

  ''Ki melekler, kendi nefislerinin zalimleri olarak onların canlarını aldıklarında, "Biz hiçbir kötülük yapmıyorduk" diye teslim olurlar. Hayır, şüphesiz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir.'' (Nahl suresi 28)

  Ölem anindaki kisinin Atid'in defterine kaydettiklerini görmedigi halde inkar etmesi ve Atid'in ''hangi kötülükleri yaptin'' sorusuna ''Biz hiçbir kötülük yapmıyorduk'' demesine Allah buyurmakta:

  ''Hayır, şüphesiz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir.'' (Nahl suresi 28)

  Atid ve ruhun arasinda gecen bu konusmadan sonra, Atid ruhu Allahin huzuruna sorguya sürükler, böylelikle yüce Allah aralarinda hakemdir.
  Atidle birlikte Rakib de sahit olarak bulunur. Cünki Rakib de Atid in kaydettiklerine sahid olmustur.


  ''Onların tümünü toplayacağımız gün; sonra şirk koşanlara diyeceğiz ki: "Nerede (o bir şey) sanıp da ortak koştuklarınız?" (Enam suresi 22)


  ''Onların tümünü Allah'ın dirilteceği gün, sizlere yemin ettikleri gibi O'na da yemin edeceklerdir ve kendilerinin bir şey üzerine olduklarını sanacaklardır. Dikkat edin; gerçekten onlar, yalan söyleyenlerin ta kendileridir.'' (Mücadele suresi 18)


  O zaman onlarin dilleri, elleri, ayaklari, derileri haklarinda sahitlik ederler cünki onlarda sahittirler. Kendi uvuzlarinin sahitligine bana karsi neden sahitlik ettin diye sorarlar, onlarda Allah bize bunlari söyletti derler. Bu iste Allahin adaletidir. Atid ve Rakib'e Atin bunu cehenneme denir.

  Sonra onun seytandan olan arkadasi der ki:"Rabbimiz, ben onu kışkırtıp-azdırdım. Ancak kendisi (haktan) uzak bir sapıklık içindeydi.

  (Allah buyurur "Benim Huzurumda çekişip-durmayın. Ben size daha önce 'kesin bir uyarı' göndermiştim."
  "Huzurumda söz değişikliğe uğratılmaz ve Ben kullara zulmedici değilim."


  ''Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.
  Onun sağında ve solunda oturan iki yazıcı kaydederlerken
  O, söz olarak (herhangi bir şey) söylemeyiversin, mutlaka yanında hazır bir gözetleyici vardır.
  O, ölüm sarhoşluğu, bir gerçek olarak gelip de, (insana) "İşte bu, senin yan çizip-kaçmakta olduğun şeydir" (denildiği zaman da).
  Sur'a da üfürülmüştür. İşte bu, tehdidin (gerçekleştiği) gündür.
  (Artık) Her bir nefis, yanında bir sürücü ve bir şahid ile gelmiştir.
  "Andolsun, sen bundan gaflet içindeydin; işte Biz de senin üzerindeki örtüyü açıp-kaldırdık. Artık bugün görüş-gücün keskindir."
  Onun yakını olan (ve yanından ayrılmayan melek) dedi ki: "İşte bu, yanımda hazır durumda olan şey."
  Siz ikiniz (ey melekler), her inatçı nankörü atın cehennemin içine,
  Hayra engel olan, saldırgan şüpheciyi,
  Ki o, Allah'la beraber başka bir İlah edinmişti. Artık ikiniz, onu en şiddetli olan azabın içine atın.
  Onun yakın-dostu (saptırıcı) dedi ki: "Rabbimiz, ben onu kışkırtıp-azdırdım. Ancak kendisi (haktan) uzak bir sapıklık içindeydi."
  (Allah buyurur "Benim Huzurumda çekişip-durmayın. Ben size daha önce 'kesin bir uyarı' göndermiştim."
  "Huzurumda söz değişikliğe uğratılmaz ve Ben kullara zulmedici değilim."
  O gün cehenneme diyeceğiz: "Doldun mu?" O da: "Daha fazlası var mı?" diyecek. (Kaf suresi 16-30)

  Melek Atid ve Rakib in iki baska isimleride vardir Atid: gözetleyen, sürücü. Cünkü o kötü ruhu cehenneme iletendir.
  Melek Rakib: sahid , cünki oda Atid in kaydettiklerine sahid olmustur.

  Bu nedenle sunu bilmeliyizki ölüm melekleri Atid ve Rakibdir.

  "Canlarınızı çıkarın'' ifadesi Melek Atid tarafindan Kötü insanin ruhuna söylenecektir.
  Burda neden çogul ifadesi kullanildigina şaşarsaniz, sunu aciklayimki, her kötü insanin icinde baska ruhda vardir. Bu sundan kaynaklanirki insan ibadet yapmaz, Allahin zikrinden uzak olursa, Allah ona bir seytani arkadas olarak verir böylece bir bedende iki ruh olmus olur onlar aciyi ve azabi ortak tadarlar.


  ''Kim Rahman (olan Allah)ın zikrini görmezlikten gelirse, Biz bir şeytana onun 'üzerini kabukla bağlattırırız'; artık bu, onun bir yakın dostudur.'' (Zuhruf suresi 36)

  ''Sonunda Bize geldiği zaman, der ki: "Keşke benimle senin aranda iki doğu (doğu ile batı) uzaklığı olsaydı. Meğer ne kötü yakın-dost(muşsun sen)." (Zuhruf suresi 38)

  insanin yaninda olan kötü arkadas, Atid ve Rakib degil onun dostu olmus seytandir.
  Rakib sahiddir. Atid'in amel defterine kaydettiklerine sahid olmustur.
  Bu iki melek (Atid/ sürücü ve Rakib/sahid ) insanlar icin kötü degil iyidir.
  Ayrica iyi insanlarin ölüm aninda ellerinde nurlari ve imanlari onlara öncülük edecektir. Onlarin bir sürücüye ve sahide ihtiyaclari olmayacaktir.


  (Artık) her bir nefis, yanında bir sürücü ve bir şahit ile gelmiştir. (Kaf Suresi, 21)

  Ayetteki her nefis / ruh buradaki mana iyi insanlar icin kullanilmamistir.
  Her nefis /ruh ifadesi kötülük yapmis kisileri kasdeder. Iyi olan insanlar icin ne korku vardir ne aci, onlarin bir sürücüye ve sahid de ihtiyaclarida yoktur.

  Imam Mohamed Nasser ElYemeni


   الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء مايو 28, 2024 2:30 am